El dokuma halılarının kalitesini belirleyen bir takım faktörler bulunmaktadır. Bunlar ipliğinin cinsi, düğüm sıklığı ve boyasıdır. El dokuma halılarında kullanılan boyalar, suyla temas ettiğinde çözülebilmektedir. Dokuma halılarda iki şekilde boya bulunuyor. Kök ve kimyasal boyalar. Kökboyası kimyasal boyalara göre canlı görünebilmektedir ve daha fazla parlaklık verir. Bu yüzden el dokuma halılarınızı kesinlikle profesyonel bir şekilde hizmet veren firmalar aracılığıyla temizletmeniz gerekecektir.

Profesyonel bir şekilde dokuma halı yıkama hizmetleri veren firmaları tercih ederek bu özel halılarınızın temizliğini sağlayabilirsiniz. Bu halıların ayrıca evinizde silinmesi riskli bir uygulamadır. Çünkü boyası ve orijinalliği konusunda etkisini kaybedebilmektedir. Bilinçsiz bir yöntem sonucunda dokuma halılarınız tamamen yok olabilir.

Bu halılar halı yıkama firmaları tarafından tek tek yıkanmaktadır. Öteki halı çeşitlerine göre kalın olan bu halılar, fazla kir ve yoz barındırmaktadır. Bu yüzden öncelikle kaba kirlerinin alınması ve daha sonra otomatik makinelerde yıkanması gerekiyor. Sonraki süreçte ise sıkma makinelerinde sıkılarak son kontrolleri yapılabilmektedir. Dokuma halıların temizliğini yapan kişilerinde tecrübeli olması gerekiyor. Herhangi bir problem ile karşılaşılmaması adına temiz yıkama işlemleriyle dokuma halılarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Dokuma halıların daha uzun ömürlü olması için periyodik olarak bakımlarının yapılması gerekecektir. Haftada 1 ya da 2 kez tüylerin yatık yönüne doğru elektrik süpürgesiyle süpürülmesi de gerekmektedir. Ayrıca rutubet ve nemden uzak tutulması da önemlidir. Bu halıların saçakları da çamaşır suyuyla beyazlatılmaya çalışılmamalıdır. Bunun yerine tarak ve buna benzer aletlerle taranmalıdır. Bu halıların silkelenmesi de son derece zararlıdır. Silkeleme sonucunda esneme görülen dokuma halıları kullanım dışı olabilir. Tüm bu sorunlarla karşılaşmamak için kaliteli hizmet veren firmalara dokuma halılarınızı teslim edebilir ve temizliğini sağlayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için http://www.arslanhaliyikama.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.