Halı Yıkama Firmaları Nasıl Çalışır?

Günümüzde geçerliliğini koruyan halı yıkama firmalarının çalışma prensipleri bulunuyor. Evde kullanılan halıların zamanla kirlenmesinden dolayı ortaya çıkan temizlik ihtiyacına yönelik olan yapılan işlemlere halı yıkama ya da halı temizleme adı verilir. Kişilerin halılarının kendi imkânlarıyla temizlemesi oldukça güçtür. Bu anlamda hizmet veren firmalar evlere servis yaparak halıları evden alır ve yıkama fabrikalarında gerekli temizlik uygulamalarını yaptıktan sonra tekrar eve teslim etmektedir.

Genel olarak halı yıkama firması sipariş aldıktan sonra belirlenen tarihte adresinizden halıları rulo şeklinde alır. Karşılığında sizlere bir belge verir ve yıkama işlemini başlatmak üzere işletmeye halıları taşır. Daha sonra temizleme ve ayrım aşamalarının karışmaması için de fişleme yöntemini kullanırlar. Bu yöntem ile numaralandırma yapılır ve siparişlerin karışmaması sağlanır.

Halıların temizleme işlemine başlamadan önce türlerine göre ayrılması da söz konusudur. Bu anlamda halılarda zorlu lekeler ya da farklı hasarlar var ise müşteriye bildirilir ve onay alınarak işlemler başlatılır.

Halı temizleme işlemi ise birkaç aşamadan meydana gelir. Halı türlerine göre değişiklik gösteren bu aşamalardan ilki toz almadır. Daha sonra halılar içi suyla dolu bir havuza bırakılır ve bir süre bekletilir. Yıkma işleminde ise tam donanımlı otomatik makineler kullanılmaktadır.

Yıkama işlemlerinden sonra durulama işlemine geçilir. Tam anlamıyla başarılı olunabilmesi ve işlemin kısa sürmesi için farklı sistemler kullanılır. Sıkma işleminde halılar üzerinde hiçbir su kalmadan uygulamalar yapılmaktadır.

Bu uygulamalardan sonra son kontroller gerçekleştirilir. Kurumuş olan halıların üzerinde oluşan toz ve tüy parçaları alınır ve hav alma yöntemiyle işlemler yapılır. Herhangi bir lekeyle karşılaşılması durumunda ise özel leke sökücüler ile tüm kirlilikler arındırılır. Daha sonra halı ambalajlama işlemlerine geçilir ve halıların alındığı adrese tekrar teslimat yapılır.