Dikiş işlemleri çok uzun sürelerden bu yana kullanılan bir sistemdir. Elbiselerde kullanılan bu işlemler farklı iğne ve iplikler yardımıyla gerçekleşir. Hobi ya da moda alanlarında farklı tekniklere ve çeşitli materyallere sahip olduktan sonra rahatlıkla yapılabilen bir uygulamadır.

Overlok uygulaması için kullanılan kumaşların ilk olarak kenarları kesilir. Daha sonra kesilen bu kumaş, asıl kumaşın üzerine katlanır. Sıralı bir şekilde çapraz dikişler yardımıyla hem kesilmiş hem de asıl kumaşın kenarları birbirine denk gelecek şekilde dikilir. Bu işlemde kesilen ve asıl kumaşın tam anlamıyla birbirini örtmesi önemlidir. Bu şekilde Overlok işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Overloklu bir kumaş ile overlok uygulamasından geçirilmemiş bir kumaş arasında farklılıklar bulunmaktadır. Overloksuz kumaş zaman içerisinde dış ipliklerinden ayrılır. Diğer yandan Overloklu kumaşlarda ise kenar bölgelerinde herhangi bir sökülme ya da yırtık görülmez. Bu yüzden uzun süreli kullanımlar için Overlok uygulaması tercih edilmektedir.

Overlok işlemlerinin el ile yapılması biraz uğraştırıcı ve zaman kaybına sebep olabilmektedir. Bu yüzden Overlok için hazırlanmış makineler piyasada overlok makinesi olarak satılabilmektedir. Bu ürünler sayesinde uzun zamanınızı alabilecek Overlok işlemleri, kısa sürede gerçekleşebilmektedir. Bu makineler aynı zamanda kesme, katlama ve dikme işlemlerini de kısa sürede yapabilmektedir.

Günümüzde Overlok uygulamalarının artması, ev hanımlarının zamandan tasarruf etmesini de sağlayabilmektedir. Bu konuda hizmet veren Overlok firmaları ve gezici overlok makineleri sayesinde işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirebilir ve ürünlerinizin kullanım süresini uzatabilirsiniz. Sağlık ve kullanım açısından da önemli olan Overlok uygulamalarını isterseniz alacağınız makinelerle evinizde kendiniz de uygulayabiliyorsunuz. Bu işlem biraz profesyonellik gerektireceği için dilerseniz firmalardan destek alarak yaptırabilirsiniz. Overlok uygulamaları günümüzde oldukça fazla tercih edilmekte ve bu sayede ürünlerin kalitesi de artırılabilmektedir.